PURTICI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PURTICI

Z E P A
 
PortalPortal  HomeHome  GalleryGallery  TražiTraži  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Selo Cavcici

Go down 
AutorPoruka
Hamdija Cavcic




Broj postova : 2
Age : 30
Location : Sarajevo
Registration date : 2009-08-11

Selo Cavcici Empty
KomentarNaslov komentara: Selo Cavcici   Selo Cavcici Icon_minitimeMon Aug 24, 2009 11:42 pm

Selam svima.

Ja sam novi moderator, Hamdija Cavcic sa Lipove Ravni. U buduce cu postavljati slike iz Cavcica, sa planine i cijelog naseg kraja kao i neke zanimljive textove koje se posebno ticu sela Cavcici i citave Zepe.Sela Cavcici i Purtici su dva susjedna sel gdje su se gajili uvjek dobri medjuljudski odnosi pa evo i danas se nastavlja tradicija izmedju mladjih generacija.


U nastavku pogledajte nekoliko slika

Selo Cavcici Avii

Selo Cavcici DSC01039

Selo Cavcici DSC01027



Nesto vise i detaljnije o selu Cavcici:

Mjesto Cavcici se nalazi ispod planine Sijemac i Jaovr, oko 4 kilometra sjeveroistocno od centra Zepe. Administrativno pripada mjesnoj zajednici Zepa u sastavu opstine Rogatica. Sa juzne strane pogled nas vodi u selo Vratar, a prema zapadu mozemo vidjeti planinu Devetak. U Cavcice je moguce doci sa juzne strane iz pravca Rogatice i sjeverozapadne strane iz pravca Han-Pijeska. Sa obronaka planine Javor i Sijemac, odnosno Zlovrh, u selo se moguce spustiti sumskim putevima, dobro poznatim kao niz Sivice, Strugove, Dolove i Kudmer. Cavcici se nalaze na granici blage podrinjske i ostre planinske klime. Nadmorska visina je oko 700 metara.

Koliko je selo staro to niko ne zna, a kazivanja govore da datira jos od vremena izgradnje prve dzamije u Zepi 1513. godine. Postoji jedna verzija po kojoj se selo nekada zvalo Podbukovik. Selo se nekada nalazilo u mjestu zvanom Ovlagija odakle su se njegovi stanovnici preselili oko 1752. godine na sadasnju lokaciju. Razlog njihovog preseljenja bila je bolest zvana kuga "Morija" koja je naprosto pomorila gotovo svo musko stanovnistvo. Bitno je napomenuti da su u vremenu vladavine Osmanskog Carstva, a nakon propasti Bosanske drzave 1463. godine u zaseoku Ravne zivjeli Bogumili (crkva bosanska).

Selo je imalo u svom sastavu i svoje zaseoke: Borjanice, Bucija, Hridovi, Jasika, Lipova Ravan, Ravne i Ravnica. Administrativno selu je pripadao i zaseok Stitkov Do. Prema popisu stanovnistva iz 1991. godine selo je brojalo 265 stanovnika, tako da je od 11 mjesnih zajednica i 119 naselja na podruzju opstine Rogatica, selo Cavcici zauzimalo 7. poziciju. Selo sa svojim zaseocima nastanjivale su familije: Cavcic (62), Rucic (6), Sulejmanovic (2), Zimic (2), Ramic (1), Gagrica (1), a u zaseoku Stitkov Do: Ziga ( 8 ) i Stitkovac (4). Ukupan broj kuca u selu sa zaseocima je 86. Procjenjuje se da je pred rat 1992. godine broj stanovnika sela iznosio oko 300, uzimajuci i obzir one koje je rat protjerao sa svojih ognjista iz drugih mjesta, a porijeklom su iz Cavcica. Godine 1995. nakon protjerivanja stanovnika, selo biva spaljeno i unisteno, a procjenjuje se da je unisteno oko 80 kuca i 180 drugih pratecih objekata.

Nakon izvrsene agresije na Bosnu i Hercegovinu i etnickog ciscenja izvrsenog u Istocnoj Bosni, krenuo je povratak u Cavcice 1999. godine. Do danas je obnovljeno 37 kuca u selu sa zaseocima gdje se vratio oko 51 stanovnik.

Detaljnije informacije i podatke o historiji sela, njegovim stanovnicima, svim rodjenim i umrlim Cavcicima, Bogumilima, ratnim desavanjima u protekla 3 rata, poginulim i sehidima, o Ibrahimu Cavcicu - Softi, Mehmedu Cavcicu - Hodzi, porodicama Rucic, Ramic, Sulejmanovic, Sivica, Gagrica, Zimic i Karic mozete pogledati i naci u knjizi o Cavcicima koja ce biti gotovo ako Bog da sljedece godine.
Na vrh Go down
 
Selo Cavcici
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Cavcici
» Historija sela Cavcici
» Selo moje
» Selo sa 361 vrelom
» Kazu ovdje je bilo selo Purtici,

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
PURTICI :: POCETNA STRANICA :: ARHIVA-
Idi na: